Zarówno regularne spożywanie kawy jak i kofeiny w kapsułkach szybko powoduje wzrost tolerancji nazwijmy psychicznej i efekt stymulujący tej substancji znacznie się zmniejsza. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Z czasem organizm uzależnia się od kofeiny i jej spożycie potrzebne jest nam po to, aby normalnie umysłowo funkcjonować – jak dawniej, zanim zaczęliśmy pić kawę / zażywać kofeinę w tabletkach a nie po to, aby uzyskać kofeinowy haj…
No dobrze, a jak ma się sprawa w kwestii ergogenicznego działania kofeiny czyli działania zwiększającego wydolność fizyczną? Jest to bowiem druga istotna własność kofeiny. Czy z czasem, wskutek jej regularnego przyjmowania też słabnie czy po prostu zanika jej efekt ergogeniczny na organizm takiej osoby? Okazuje się, że w tej kwestii tak się nie dzieje – nawet długo, regularnie przyjmowana kofeina (przynajmniej w znacznej mierze) wywołuje efekt ergogeniczny. Najpierw po prostu takie odniosłem wrażenie na sobie. Kofeina zarówno po dłuższej przerwie jak i spożywana bez przerwy przez wiele miesięcy wykazywała w moim przypadku z grubsza taki sam efekt ergogeniczny. W jednym i w drugim przypadku relatywnie niewielki (nie czarujmy się, to nie jest środek dopingujący) ale jednak odczuwalny. Postanowiłem więc sprawdzić, czy może przeprowadzono jakieś badania potwierdzające moje spostrzeżenie. No i okazało się, że tak.
Autorzy badania postanowili sprawdzić, czy regularne spożywanie kofeiny wpływa na poprawienie wyników skoczności (podskok) oraz wytrzymałości rozumianej jako liczba powtórzeń podskoku. Jedna grupa uczestników badania przed badaniem przyjmowała (od dawna – regularnie) kofeinę w łącznej dziennej dawce na poziomie jedynie 20 ± 11 mg (czyli praktycznie można powiedzieć, że w śladowej), druga na poziomie 88 ± 33 mg i trzecia na poziomie najwyższym tj. 281 ± 167 mg. Następnie każdemu z uczestników badania z każdej ww. grup podano kofeinę w dawce 6 mg/kg. Okazało się, że ta dawka kofeiny u uczestników z każdej grupy tak samo poprawiła skoczność i wytrzymałość. Nic dodać, nic ująć. Dobrej jakości kofeinę w tabletkach możesz nabyć tutaj
Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34010807/
Odstawienie kawy po dwóch latach picia nie wywołało u mnie dostrzegalnej różnicy w wydolności, sile. Polepszył się za to sen, śpię dłużej, nie wybudzam się w nocy tak często jak w czasach picia kawy.
Było przeprowadzone badanie które stwierdza coś przeciwnego czyli, że codZienne przyjmowanie kofeiny zmniejsza jej efekt ergogeniczny: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6548063/