Kreatyna w leczeniu depresji

Obniżony nastrój, który może wystąpić w kontekście poważnego zaburzenia depresyjnego, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego i innych schorzeń, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Konwencjonalne metody leczenia nie są skuteczne u znacznej części pacjentów, a interwencje, które często są korzystne w przypadku opornej na leczenie depresji, nie są powszechnie dostępne. Istnieje zatem ogromna potrzeba zidentyfikowania nowych strategii leczenia przeciwdepresyjnego, w szczególności strategii ukierunkowanych na ścieżki fizjologiczne, które różnią się od tych, które są adresowane przez konwencjonalne metody leczenia.

Coraz więcej dowodów z badań neuroobrazowych u ludzi, genetyki, epidemiologii i badań na zwierzętach wskazuje, że zaburzenia w produkcji, magazynowaniu i wykorzystywaniu energii mózgowej są powiązane z rozwojem i utrzymywaniem się depresji. Kreatyna, powszechnie dostępny suplement diety, ma potencjał poprawy tych zaburzeń u niektórych pacjentów, a wczesne badania kliniczne wskazują, że może być skuteczna jako środek przeciwdepresyjny. Kreatyna wyróżnia się jako suplement często stosowany w celach ergogenicznych, ale jest również związkiem neuroprotekcyjnym o potencjale leczenia lub łagodzenia szerokiego zakresu chorób ośrodkowego układu nerwowego, w tym depresji. Co też ważne, kreatyna może wywoływać szybkie działanie przeciwdepresyjne, podobnie jak ketamina.

źródło:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31450809/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30193988/

Można by tylko nieco skorygować twierdzenie, że kreatyna stosowana w sporcie jest w celach ergogenicznych. Owszem, w tym celu też ale podstawowy cele jaki przyświeca osobom suplementującym ten środek jest zwiększenie masy mięśniowej oczywiście w powiązaniu z ćwiczeniami siłowymi. A trening siłowy też pomaga w depresji: Trening siłowy – oporowy w depresji. Dobrej jakości kreatynę można kupić tutaj.

6 komentarzy do “Kreatyna w leczeniu depresji”

  1. Pamiętam że jak zaczęłam przyjmować kreatynę, to nastrój mi się poprawił, nie wiedziałam dlaczego a teraz już chyba wiem.

  2. Nastrój to i trening siłowy poprawia ale jeżeli trenowałaś już wcześniej i dopiero po jakimś czasie zaczęłaś spożywać kreatynę to może być jej zasługa w poprawie nastroju.

  3. żeby jeszcze mieć siłę wstać i iść na siłownię… w silnej depresji jest to wysiłek nie do pokonania.

  4. Można trenować w domu. Zacznij od pompek i przysiadów z obciążeniem którym jest np. plecak wypełniony książkami albo czymś innym. Jeżeli te formy treningu będą Ci odpowiadać, to można kupić sztangę i ćwiczyć w domu. Ja ćwiczę tylko w domu. Najlepszy jest martwy ciąg, do tego nic prócz sztangi nie trzeba, nie trzeba wsporników, ławeczki. Najlepszy jest nie dlatego, że nic więcej nie trzeba tylko po prostu – najlepszy w depresji też.

  5. Kreatyna tak silne działanie przeciwepresyjne jak ketamina? Nie sądzę. Ketamina leczy depresję nawet lekooporną.

  6. Osobiście preferuję jabłczan kreatyny od monohydratu który bardziej mnie zalewa wodą.

Dodaj komentarz