Otyłość brzuszna a ból pleców

Pytanie: Przez ostatnich kilka miesięcy urósł mi brzuch, miałem stresującą sytuację rodzinną i objadałem się słodyczami. Od dwóch tygodni bolą mnie plecy, czy to może mieć związek z otyłością?

Odpowiedź: Tak. Czasami przyczyną problemów z plecami nie są plecy, ale przód… Kręgosłup jest centralnym podparciem całego układu kostnego. Jest zaprojektowany dla siły – aby podtrzymywać ciało – i elastyczności – aby umożliwić ruch. U zdrowej osoby kręgosłup ma kształt litery S z trzema naturalnymi krzywiznami. Kiedy te krzywizny są w równowadze, ciężar ciała jest równomiernie rozłożony. Aby utrzymać to ustawienie, trzeba mieć silne i elastyczne mięśnie pleców, nóg i brzucha. Mięśnie brzucha są szczególnie ważne w podtrzymywaniu kręgosłupa.

Brzuch zmienia krzywiznę pleców. Żołądek ciągnie kręgosłup do przodu, obciążając mięśnie i więzadła oraz wywierając nacisk na dyski. Na przykład, jeśli przybyło Panu 5 dodatkowych kilogramów na brzuchu, wywierany jest dodatkowe aż 50 kilogramowe obciążenie na plecy.

To dodatkowe obciążenie występuje, ponieważ dolna część kręgosłupa nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia od osłabionych mięśni brzucha. Mięśnie pleców próbują utrzymać właściwą równowagę kręgosłupa, ale często kończą się naciągnięciem lub skręceniem.

Konkludując, należałoby schudnąć a i trening mięśni brzucha co najmniej nie zaszkodzi przy czym w moim przypadku – bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa bardzo skuteczny okazał się martwy ciąg a nie „brzuszki”.

1 komentarz do “Otyłość brzuszna a ból pleców”

  1. Brzuszki to jeszcze pogorszyć mogą taki ból jeżeli w odcinku lędźwiowym jest. Martwy ciąg jest tu jak najbardziej OK ale musi być nienaganna technika.

Dodaj komentarz