Efedryna cieszy się dużą popularnością jako spalacz tłuszczu. Jest to środek legalnie dostępny tylko na receptę z uwagi możliwe działania niepożądane – skutki uboczne i lekarzom nie wolno jej przepisywać w celu odchudzania. Tym niemniej w tzw. szarej strefie krąży jako spalacz tłuszczu. I jest jeszcze ekstrakt z liści efedry którego sprzedaż póki co nie jest obarczona konsekwencjami karnymi i w wielu spalaczach tłuszczu dostępnych oficjalnie deklarowana jest jako jeden ze składników spalacza. Efedryna i efedra są też stosowane w celu poprawy wyników sportowych i w tym zakresie ich stosowanie tez jest zakazane jako doping.
W badaniu przeszukano 9 baz danych, używając terminów efedryna, efedra, działanie niepożądane, działanie uboczne, skuteczność, efektywny i toksyczny. Włączono niepublikowane badania i dokumenty w językach innych niż angielski. Oceniono działania niepożądane zgłoszone do programu MedWatch amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków.
Kwalifikujące się badania to kontrolowane badania efedryny lub efedry stosowanych w celu utraty wagi lub poprawy wyników sportowych oraz raporty przypadków zdarzeń niepożądanych związanych z takim ich zastosowaniem. Kwalifikujące się badania dotyczące utraty wagi to badania na ludziach z co najmniej 8-tygodniowym okresem obserwacji; a w przypadku wyników sportowych te, które nie miały minimalnego okresu obserwacji. Kwalifikujące się raporty przypadków dokumentowały, że efedryna lub efedra zostały spożyte w ciągu 24 godzin przed wystąpieniem zdarzenia niepożądanego lub że efedryna lub powiązany produkt zostały wykryte we krwi lub moczu, a inne potencjalne przyczyny zostały wykluczone. Spośród 530 przeszukanych artykułów, 52 kontrolowane badania i 65 raportów przypadków zostały uwzględnione w analizie zdarzeń niepożądanych. Spośród ponad 18 000 innych przeszukanych raportów przypadków, 284 zostało poddanych szczegółowej analizie.
Dwóch niezależnych recenzentów zidentyfikowało badania skuteczności i bezpieczeństwa efedryny i efedry w odchudzaniu lub wydolności sportowej; kwestie sporne zostały rozwiązane w drodze konsensusu. Sprawozdania z przypadków zostały przejrzane za pomocą jawnych i ukrytych metod.
Żadne badania nad utratą wagi nie oceniały czasu trwania leczenia dłuższego niż 6 miesięcy. Połączone wyniki badań porównujących placebo z efedryną (n = 5), efedryną i kofeiną (n = 12), efedrą (n = 1) oraz efedrą i ziołami zawierającymi kofeinę (n = 4) dały szacunki utraty wagi (większej niż placebo) wynoszące odpowiednio 0,6 (95% przedział ufności, 0,2–1,0), 1,0 (0,7–1,3), 0,8 (0,4–1,2) i 1,0 (0,6–1,3) kg/miesiąc. Analizy wrażliwości nie zmieniły istotnie ostatnich 3 wyników. Nie znaleziono żadnych badań nad efedryną i wydajnością sportową; 7 badań nad efedryną było zbyt heterogenicznych aby je zsyntetyzować. Dane dotyczące bezpieczeństwa z 50 badań dostarczyły szacunków od 2,2 do 3,6-krotnego wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia objawów psychiatrycznych, autonomicznych lub żołądkowo-jelitowych oraz kołatania serca. Dane są niewystarczające, aby wyciągnąć wnioski na temat zdarzeń niepożądanych występujących z częstością mniejszą niż 1,0 na tysiąc. Większość raportów przypadków jest niewystarczająco udokumentowana, aby umożliwić znaczącą ocenę.
Wnioski: Efedryna i efedra sprzyjają niewielkiej, krótkotrwałej utracie wagi (około 0,9 kg/miesiąc więcej niż placebo) w badaniach klinicznych. Brak danych dotyczących długotrwałej utraty wagi, a dowody na poparcie stosowania efedryny w celu poprawy wyników sportowych są niewystarczające. Stosowanie efedryny lub efedry i kofeiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów psychiatrycznych, autonomicznych lub żołądkowo-jelitowych oraz kołatania serca.
źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12672771/
Jak widać – nic spektakularnego. Anegdotyczne relacje osób które zażywały efedrynę lub efedrę są bardziej entuzjastyczne i moje doświadczenie – też. Stosowałem efedrę w kombinacji z m.in. kofeiną i johimbiną i utrata wagi była aż za szybka ale odpowiedzialny za to był przede wszystkim znaczny spadek apetytu typowy przy suplementacji efedryną. Jednak po około 10 dniach byłem już tak zmęczony psychicznie i fizycznie skutkami ubocznymi, że odstawiłem ten spalacz i już więcej efedry nie zażywałem i nie mam zamiaru zażywać. Nie wiem, może wspomniane skutki uboczne spowodował przede wszystkim dodatek johimbiny ale tak czy owak, nie mam zamiaru już się po żaden spalacz. Wyjątkiem jest kofeina z której często korzystam i która też przyspiesza spalanie tłuszczu co zdążyłem nieraz na sobie zaobserwować. Dobrą kofeinę w tabletkach można kupić tutaj.
Zgadza się, efedryna przede wszystkim redukuje apetyt i głównie na tym polega jej skuteczność w odchudzaniu. A w tych wszystkich spalaczach tłuszczów rzekomo z efedrą to tak naprawdę nie wiadomo co siedzi, co jeszcze siedzi.
W tym spalaczu który zażywałem, to raczej faktycznie był ekstrakt z liści efedry co wnioskuje po skutkach ubocznych zgodnych z tymi opisywanymi w internecie po zażywaniu efedryny.
Efedryna powinna być dostępna bez recepty. Groźniejsze sa niektóre leki przeciwbólowe bez recepty niż efedryna.
Efedryna jest naprawdę świetna na redukcji, hamuje głód i przyspiesza metabolizm ale wskazane jest z niej schodzić stopniowo, bo nagłe całkowite odstawienie może spowodować nadjadanie spalonych kalorii i efekt jojo.